Najkrajšie zavesenia zvonov
Klasické drevo alebo moderná oceľ

 

Záruka kvality
a bezpečnosti

 

 

 

 

 

 

Pokročilé
projekty CAD/CAM

 

 

 

Pokročilé
projekty CAD/CAM

V spolupráci so spoločnosťou Rduch Czernica ponúkame najkvalitnešie jarmá zvonov vykonávané ako v dubovom drevenom ráme ako aj klasickej z ocele. Pomocou najmodernejšieho softvéru CAD / CAM už v prípravnej fáze projektu sme schopní simulovať sily pôsobiace na zvon použitím konkrétnho kovania, jeho uhol odchýlky a ďalšie dynamické parametre.

Odporúčame drevené jednoduché jarmá, pretože sú nielen krásna výzdoba zvonov, ale tiež veľmi ovplyvňujú zvuk.

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

Jednoduché drevené jarmo alebo oceľové kľukové?

 
Naša zvonárska dielňa odporúča klasické drevené jarmo z duba po vhodnej dobe sušenia. Sú toto zavesenia zvonov, ktoré sú nielen krásna výzdoba pre naše zvony, ale aj vplyv na ich zvuk prostredníctvom činnosti priamej osi pri priehyboch zvonu. V dôsledku toho, že sa vykláňa oveľa viac, čo zvyšuje pevnosť úderu srdca a rozhodne zvyšuje intenzitu zvuku. Drevo môže byť tiež zdobené ornamentmi, čp kladie dôraz na ušľachtilosť zvona. Klasické drevené jarmá sú vhodné najmä pre rekonštrukciu historických zvonov a drevených konštrukcií. Ale...

 

Dynamické sily u rovného a lomeného jarma

Pomocou jednoduchého jarma výrazne zlepšuje zvuk zvonu, však tiež silne ovplyvňuje sily pri práci zvonu. Je treba prijať, že použitie jarma rovného jarma zvyšuje dynamické sily takmer strojnásobil v porovnaní s lomenom jarmom. Výsledkom je, že v mnohých zvoniciach veží a na mnohých zvonoch použitie rovných jariem bude nemožné alebo veľmi nákladné (pretože môže byť spojené so zavedením dodatočných bezpečnostných štruktúr, nastavením novej konštrukcie, atď.)

 

Zvislé sily Vmax

Rovné jarmo – 3x

 

Lomené jarmo – 1.5x

 

Horizontálne sily Hmax

Rovné jarmo – 1.6x

 

Lomené jarmo – 0.3x

 

 

Kľukové drevené kovania

Nepriame riešenie je použiť drevené kľukové zavesenie. Toto priekopnícke riešenie týkajúce sa jarma zvona bolo použité prvýkrát v hrade Wawel. Jarmo bolo ľahko zlomené, čo umožňuje významné zníženie síl pôsobiacich na konštrukciu pri zachovaní akustického tlaku. Toto riešenie prešlo prísnou kontrolou o vplyve síl na historickú konštrukciu zvona a absolútnym úspechom je v súčasnej dobe používaný v projektoch pri historických zvonicicach a zvonoch.

 

Voľba optimálneho odpruženia

Výber optimálneho zavesenia teda vyžaduje analýzu mnohých faktorov a to nie je ľahké analyzovať. Upozorňujeme, že v moderných kostoloch a zvoniciach často estetika projektu je argument za týmto, aby použiť oceľové kovanie. Najčastejšie faktory sú:

 

 

 

 

  • odolnosť vežovej konštrukcie
  • estetika celého projektu
  • spôsob montáže zvonov
  • veľkosť zvonov
  • typ automatiky

Voľba optimálneho odpruženia

Výber optimálneho zavesenia teda vyžaduje analýzu mnohých faktorov a to nie je ľahké analyzovať. Upozorňujeme, že v moderných kostoloch a zvoniciach často estetika projektu je argument za týmto, aby použiť oceľové kovanie.
Najčastejšie faktory sú:

  • odolnosť vežovej konštrukcie
  • estetika celého projektu
  • spôsob montáže zvonov
  • veľkosť zvonov
  • typ automatiky

 

Preto vám odporúčame, aby nás kontaktovať a dohodnúť si bezplatnú konzultáciu týkajúcu sa výberu zvonov a ich zavesenia.

 

 

 

 

Vedeli ste, že...

Ako jediná spoločnosť v Poľsku pravidelne vykonávame kampanologické skúšky neustále zvyšujúc kvalitu zvuku našich zvonov!

 

Novinky v galérii...